Profilaktyka próchnicy

Za czasów naszych dziadków i pradziadków próchnica pojawiała się znacznie rzadziej, natomiast dzisiaj prędzej czy później łapie prawie każdego. Większość teoretyków winą obarcza współczesną dietę, bogatą w cukry proste i złożone, a zarazem wymagającą mniej przeżuwania. Wiele osób poddaje się fatalizmowi, uważając, że ta choroba cywilizacyjna jest niemożliwa do uniknięcia. Niemniej jednak, zastosowanie podstawowej prewencji znacznie zmniejsza częstotliwość jej występowania, a co najmniej sprawia, że atakuje później i wolniej. Dokładniejszych instrukcji może nam udzielić dobry stomatolog. Rzeszów to siedziba wielu specjalistów dentyści z Rzeszowa (dentysta-stomatolog), którzy nacisk kładą przede wszystkim na profilaktykę.

Najważniejsze w zapobieganiu chorobom zębów jest ich częste mycie. Wbrew pozorom, bardzo niewiele osób robi to systematycznie i prawidłowo. Osoby z tendencją do zmian próchniczych powinny myć zęby po każdym posiłku, a pozostali – przynajmniej dwa razy dziennie. Dobrze jest też przeczyścić zęby po zjedzeniu słodkiego lub lepkiego przysmaku, np. popularnej „krówki”. Warto także dobrać przy pomocy dentysty szczoteczkę o właściwej twardości. Trzeba zwrócić uwagę, aby precyzyjnie umyć wszystkie powierzchnie na zębach, także te mniej dostępne. Solidne mycie nie może trwać za krótko, trzeba więc przeznaczyć na nie co najmniej trzy minuty. Niezdyscyplinowanym przyda się tu alarm, który wyznaczy precyzyjnie czas szczotkowania. Trzeba też zadbać o oczyszczenie zakamarków, do których szczoteczka nie dochodzi. Pomóc w tym może zastosowanie wykałaczek oraz nici higienicznych, które pomagają dotrzeć do przestrzeni między zębami. Od czasu do czasu warto również przepłukać usta preparatem bakteriobójczym, przeznaczonym do stosowania w jamie ustnej.

Nie do przecenienia jest znaczenie diety w profilaktyce próchnicy. Osoby, które nie podgryzają pomiędzy posiłkami i jedzą mało słodyczy oraz sztucznie dosładzanych produktów, dużo rzadziej mają popsute zęby. Szczególnym zagrożeniem dla szkliwa są słodkie napoje, które ludzie piją już po wieczornym myciu zębów. Wtedy bakterie mają całą noc, aby spokojnie rozkładać spożyty cukier. Najlepszą dietę i zasady profilaktyki próchnicy objaśni nam ulubiony dentysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *