Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest tak ważna?

Kiedy szukamy na przykład dentysty z Koszalina w internecie, zobaczymy, że wiele jest specjalistycznych gabinetów i klinik. Chociaż wizyt u dentysty wielu z nas nie lubi, lekarzy żadnych innych specjalizacji nie odwiedzamy chyba tak często. Profilaktyka stomatologiczna to nie tylko kwestia ładnego uśmiechu, ale i zdrowia całego organizmu, bowiem przeczekany ból zęba skończyć się może ogólnoustrojową infekcją.

Dentystę odwiedzać powinniśmy raz na pół roku, aby sprawdzić stan naszego uzębienia. Pozwoli to wykryć wszystkie drobne ubytki i powierzchniową próchnicę, zanim przerodzą się w poważniejsze problemy. Leczenie małych powierzchni zaatakowanych przez bakterie jest o wiele łatwiejsze i tańsze – tak więc regularne wizyty z pewnością się nam zwrócą. Dentysta obejrzy dokładnie nasze zęby i dziąsła. Niewielkie ubytki możemy wyleczyć od razu, a w przypadku poważniejszych problemów od razu stworzyć plan leczenia na kilka najbliższych wizyt.

Kontrola stanu zębów to także okazja do skorzystania z takich zabiegów jak profesjonalne oczyszczanie zębów. Usuwanie kamienia i płytki nazębnej za pomocą skalingu czy piaskowania pozwoli pozbyć się potencjalnych siedlisk groźnych bakterii i źródeł problemów z dziąsłami. Pobawi też nasze zęby nadbudowanych osadów, dzięki czemu nasz uśmiech stanie się od razu jaśniejszy bez specjalnego wybielania.

Wizyta kontrolna u dentysty pozwoli wykryć wcześnie choroby zębów i dziąseł, ale warto pamiętać, że w ich stanie odbicie mają także inne schorzenia czy też niedobory pokarmowe. Warto więc, jeżeli nie poddajemy się profilaktyce wszystkich narządów i układów, dać sobie furtkę do wykrycia problemów. Także i odwrotnie – nieleczone infekcje zębów i ich okolic skutkować mogą bakteryjnym atakiem na serce, stawy czy inne organy, nawet po wielu latach. O zęby więc warto dbać nie tylko dlatego, że mamy je jedne – przynajmniej te stałe – na całe życie, ale i dlatego, że od nich zależy znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać.

Profilaktyczne spotkania ze stomatologiem pozwolą równocześnie na bieżąco zadawać pytania o naszą dietę, zwyczaje, stosowane używki, leki, suplementy i ich wpływ na zęby, najlepsze szczoteczki i pasty. Kto uzbroi nas w wiedzę lepiej niż specjalista? Osoby, dla których takie kontrole nie były nawykiem, czym prędzej wpisać powinny "stomatolog Koszalin" i umówić się na wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *