Pustynia Namib – afrykańska oaza spokoju

Pustynia Namib znajduje się w Namibii i słynie jako najstarsza pustynia na Czarnym Lądzie. Wybierz się w niezwykłą podróż do Afryki!
Pustynia Namib ciągnie się wzdłuż równiny w zachodniej Namibii i zajmuje obszar 80900 km². Co prawda nie stanowi największej pustyni Afryki, ale za to jest najstarszą pustynią na całym świecie. Szacuje się, że istnieje około 55 mln lat!
Zdecydowanie warto obrać ten kierunek na pierwszą wyprawę po Czarnym Lądzie, gdyż jest tu wyjątkowo spokojnie i przyjemnie. Turystom nie grozi żadne niebezpieczeństwo, mimo że oczywiście warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Wydmy te trafiły nawet na cenioną Listę światowego dziedzictwa UNESCO, a atrakcje są godne uwagi – to wystarczająca rekomendacja! Poza tym na tej afrykańskiej pustyni żyje bardzo dużo gatunków dzikich zwierząt, m.in. lwów czy też słoni. Spotykane są także zebry Hartmanna, kameleony oraz impala. Mimo że pustynia kojarzy się jako miejsce nienadające się do życia dla roślin, aż około 3500 gatunków może na niej przetrwać.
Trzeba jednak przyznać, że warunki życia nie są łatwe – to jedna z najbardziej suchych pustyń na świecie – ani dla roślin czy zwierząt, ani dla ludzi. Różne grupy etniczne są w stanie tu przeżyć, ale prowadzą koczowniczy tryb życia, czyli często przemieszczają się dalej.
Turystów kuszą wspaniałe okazy zwierząt, które można tu ujrzeć na własne oczy podczas ekscytującego safari, a także pogoda. Deszcz jest rzadkością, chociaż jeśli już pada, to intensywnie. Jednak poza pustynią warto też zobaczyć stolicę – Windhuk, wybrać się do wioski ludu Himba oraz Herero, zobaczyć Wybrzeże Szkieletów, ujrzeć przepiękne wschody słońca, odpocząć w kurorcie położonym nad morzem – Swakopmund, na wyprawę do Parku Narodowego Etosha.
Co prawda ludy etniczne przygotowują specjalne pokazy dla turystów – na co dzień żyją znacznie bardziej europejsko, a poza tym za wszystko żądają opłaty – warto to zobaczyć i skorzystać z ich gościny.

(KKw/fot.Falkenpost/Pixabay)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *