Marzy Ci się Afryka? To może Gwinea?

Gwinea leży w zachodniej Afryce nad Oceanem Atlantyckim, graniczy z Senegalem, Gwineą Bissau, Liberią, Mali, Wybrzeżem Kości Słoniowej i Sierra Leone. Kryje w sobie wiele atrakcji i jest dobrym wyborem dla wytrawnych podróżników marzących o Afryce.
Informacje praktyczne – co musisz wiedzieć?
Wizy do Gwinei wystawiane są w placówkach dyplomatycznych Gwinei – najbliższa dla Polaków znajduje się w Nieczech, w Bonn. Trzeba zaszczepić się przed wyjazdem, chociaż nie na wszystkie choroby są szczepionki. Istnieje ryzyko zarażenia się m.in. żółtą febrą, malarią, cholerą i chorobami przewodu pokarmowego. Szczepienie przeciwko żółtej febrze jest zaś obowiązkowe!
Jaki klimat panuje w Gwinei?
Gwinea wyróżnia się dwoma typami klimatu – wilgotnymi odmianami klimatu równikowego i podrównikowego. Zwykle są tu wysokie temperatury, a jak pada, to obficie. Klimat równikowy jest charakterystyczny dla Niziny Nadbrzeżnej. Jest tu bardzo ciepło – temperatura wynosi około 24-29 °C przez cały rok.
Z kolei klimat podrównikowy jest wilgotny, ale jednak wilgotność jest dość niska. Pora sucha trwa pół roku i raczej nie ma wtedy opadów. Najcieplej jest w kwietniu – nawet około 30-32 °C, ale jest to za dużo jak dla turystów.
Znaczną powierzchnię pokrywają wiecznie zielone lasy deszczowe. Można tu zobaczyć m.in. eukaliptusy, tamaryndowce nawet o 50-metrach itd. – zarówno flora, jak i fauna jest tu bardzo urozmaicona. Rząd dba o przyrodę i założył w górach Nimba rezerwat. Obszarem chronionym jest też rezerwat w górach Loma, tuż przy granicy z Sierra Leone.

Kkw,fot.Freesally/Pixabay

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *